Jučer je slovensko Gorenje objavilo prospekt za uvrštenje do 1.315.166 novih redovnih dionica na Ljubljansku i Varšavsku burzu. Dionice će se izdati nakon što se u kapital pretvori dug kompanije prema vjerovnicima u iznosu do 5.668.365,46 EUR. Upis dionica na račune investitora u KDD-u (slovensko centralno klirinško depozitno društvo) se očekuje do kraja srpnja. Podsjetimo, kompanija je dokapitalizaciju provela i u 2013. i to u dva navrata pri čemu je prikupljeno ukupno 26,7m EUR. U prvom navratu je Panasonic Corporation upisao vrijednost od 10m EUR. Sljedeće prikupljanje je izvršeno u Sloveniji i Poljskoj, pri čemu su investitori u Sloveniji upisali 6,2m EUR, a u Poljskoj 10,55m EUR. Dionice su zatim uvrštene i na sekundarno tržište Varšavske burze.
Jučer je slovensko Gorenje objavilo prospekt za uvrštenje do 1.315.166 novih redovnih dionica na Ljubljansku i Varšavsku burzu. Dionice će se izdati nakon što se u kapital pretvori dug kompanije prema vjerovnicima u iznosu do 5.668.365,46 EUR.
Upis dionica na račune investitora u KDD-u (slovensko centralno klirinško depozitno društvo) se očekuje do kraja srpnja.
Podsjetimo, kompanija je dokapitalizaciju provela i u 2013. i to u dva navrata pri čemu je prikupljeno ukupno 26,7m EUR. U prvom navratu je Panasonic Corporation upisao vrijednost od 10m EUR. Sljedeće prikupljanje je izvršeno u Sloveniji i Poljskoj, pri čemu su investitori u Sloveniji upisali 6,2m EUR, a u Poljskoj 10,55m EUR. Dionice su zatim uvrštene i na sekundarno tržište Varšavske burze.
Prošlu godinu je za poduzeće obilježilo restrukturiranje proizvodnje, dokapitalizacije i partnerstvo s Panasonicom. Proces premještanja proizvodnje završen je u četiri koraka koja su trajala od 2012. kroz cijelu 2013. Gorenje sada ima proizvodne kapacitete na tri lokacije: u slovenskom Velenju, češkom mjestu Marianske Udoli te srbijanskom Valjevu. Kompanija nastavlja sa strategijom više brendova za različite cjenovne kategorije, pri čemu cilja na strukturu s 25% premium klase, 50% srednje i 25% jeftine, a menadžment planira dodatno smanjiti udio non-core prihoda u ukupnim prihodima.
U 2013. Gorenje je sklopilo sporazum o strateškom partnerstvu s Panasonicom koji je postao manjinski dioničar. Partnerstvo uključuje zajedničko razvijanje proizvoda, razmjenu znanja i zajedničko korištenje prodajne mreže, kao i suradnju u istraživanju i razvoju te bolju iskorištenost proizvodnih kapaciteta.
Ipak, pogledamo li trend kretanja kapitala Grupe, vidimo da se njegova vrijednost u posljednje dvije godine smanjivala unatoč dokapitalizaciji. Poduzeće je 2013. završilo s nešto iznad 22,1m izdanih dionica. Zarada po dionici (EPS) je u periodu od 2010. kada je iznosila 1,34 EUR konstantno padala te završila na -1,51 EUR u 2013.